HİZMETLERİMİZ

Blog Single

Trafo Testleri

ETM MÜHENDİSLİK, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmış Hizmet Yeterlilik Belgesine sahiptir. Bu bağlamda, trafo bakım ve test etme olanak ve yetkinliğine sahip bir firmayız.

TTR (ÇEVİRME ORANI) TESTİ

Trafolardaki yüksek gerilim ve alçak gerilim sargıları arasındaki çevirme oranlarını kontrol etmek için TTR (Transformatör Çevirme Oranı) cihazı kullanıyoruz. Yapılan test sonucunda trafolardaki bağlantıların doğruluğu kontrol edilmektedir.

YALITIM (DİELEKTİRK) TESTİ

Transformatörlerin iletken ve yalıtkan kısımları arasına belirli bir süre 5000V ve 2500V gerilim uygulanarak elde edilen izolasyon direnci ölçüm sonuçlarını izolasyon test cihazları ile gözlemliyoruz.

BOŞTA (AÇIK DEVRE) KAYIP TESTİ

Test esnasında transformatörün alçak gerilim terminallerine anma gerilimi uygulanarak yüksek gerilim sargıları açık devre bırakılmaktadır. Boşta (yüksüz) kayıp testleri, trafonun boşta (yüksüz) çalışması sırasında oluşan demir kayıplarını ölçmek amacıyla uygulanır.

YÜKTE (KISA DEVRE) KAYIP TESTİ

Test esnasında transformatörün yüksek gerilim terminallerine anma gerilimi uygulanarak alçak gerilim sargıları kısa devre yapılmalıdır. Tam yükte oluşan demir ve bakır kaybını belirlemek için yükte (kısa devre) testi yapılır. Bakır kaybı, transformatörün verimini bulmak için kullanılır.

TRAFO YAĞ TESTİ

Bu test cihazı ile trafolardan alınan yağ numunelerine gerilim uygulanarak yağların dayanabileceği maksimum izolasyon (delinme) gerilimleri raporlanır.

TRAFO YÜKSEK VOLTAJ DAYANIM TESTİ

Laboratuvarımızda bulunan HI-POT test cihazı ile trafolara 75.000 V (AC) a kadar gerilim uygulayarak trafonun yüksek gerilime karşı dayanımını test etmekteyiz.